AKTUALNOŚCI
STREFA WIDZA
PARTNERZY
BILETY WSTĘPU
PROGRAM
POGODA


Wings of Storm

Zespół Akrobacyjny Chorwackich Sił Powietrznych

"Wings of Storm" (Skrzydła Burzy)

Zespół akrobacyjny Chorwackich Sił Powietrznych „Skrzydła Burzy” zadebiutował 22 lipca 2004 roku podczas ceremonii otwarcia Żeglarskich Mistrzostw Europy w Zadarze, wykonując swój pierwszy pokaz na czterech statkach powietrznych Pilatus PC-9.

Rok później, 5 sierpnia 2005 roku, podczas obchodów 10-tej rocznicy akcji chorwackiego wojska i policji, znanej jako akcja „Burza”, zespół otrzymał swoją obecną nazwę „Skrzydła Burzy”, co uświetnił niesamowitym podniebnym pokazem. Po tym wydarzeniu grupa stała się reprezentacyjnym zespołem Chorwackich Sił Powietrznych. Jeszcze w tym samym roku do zespołu dołączyła kolejna jednostka latająca, tworząc pięciosamolotową grupę akrobacyjną.

Zespół „Skrzydła Burzy” stacjonuje w bazie wojskowej z Zemunik. Wszyscy piloci wchodzący w skład zespołu są instruktorami Szkoły Lotniczej Chorwackich Sił Powietrznych, tak samo jak członkowie obsługi naziemnej statków powietrznych.

W 2009 roku skład zespołu powiększył się o kolejny statek powietrzny.

Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, kiedy to większość pilotów złożyło podania o zwolnienie ze służby w Chorwackich Siłach Powietrznych i przeniosła się do Kataru aby utworzyć całkiem nowy zespół akrobatyczny. Na szczęście, na ich miejsce udało się pozyskać innych pilotów, którzy w 2016 roku wystartowali z nowymi pokazami.

‹‹ cofnij
do góry ↑
Pełna wersja strony