AKTUALNOŚCI
STREFA WIDZA
PARTNERZY
BILETY WSTĘPU
PROGRAM
POGODA


Zakaz wnoszenia i używania DRONÓW!!!

Zgodnie z AIP - Polska (Zbiór Informacji Lotniczych) w trakcie pokazów lotniczych Air Show 2018 w Radomiu jest całkowity zakaz wnoszenia i używania DRONÓW w strefie lotniska Radom - Sadków!!!

 

Bezzałogowe statki powietrzne, potocznie nazywane „dronami” cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. W Polsce również obserwujemy wzrost zainteresowania tymi urządzeniami, szczególnie wśród osób latających w celach rekreacyjnych. Niestety większość tych osób nie posiada podstawowej wiedzy lotniczej, a „dron”, mimo iż wygląda niepozornie i bardziej przypomina „zabawkę” niż statek powietrzny, podlega przepisom prawa lotniczego i może stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego. Co więcej, za złamanie tych przepisów przewidziane są sankcje karne,  w tym nawet kara pozbawienia wolności do 2 lat.

 

Są miejsca i strefy, w których bez odpowiedniej zgody loty dronami są zakazane. Do takich miejsc należą między innymi tereny wojskowe, parki narodowe, miejsca imprez na wolnym powietrzu, lotniska aeroklubowe, wojskowe, sportowe i komunikacyjne. Zwraca się uwagę na rozróżnienie między lotami rekreacyjnymi, a wykonywanymi w celach zarobkowych. Latając komercyjnie wymagane jest dodatkowo świadectwo kwalifikacji, posiadanie ubezpieczenia OC, odpowiednie oznaczenie drona oraz kamizelka wyróżniająca operatora. Warto również pamiętać o prawie do prywatności, ochronie wizerunku oraz danych osobowych.

 

Niezależnie od charakteru lotu, operator zawsze powinien dbać o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu lotniczego oraz osób na ziemi. To on ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe w wyniku swojego lotu.

 

Tekst: Urząd Lotnictwa Cywilnego

http://www.ulc.gov.pl/pl/publikacje/wiadomosci/4289-lataj-bezpiecznie-lataj-z-glowa-rusza-spot-edukacyjny-o-dronach?highlight=WyJkcm9ueSJd

 

‹‹ cofnij
do góry ↑
Pełna wersja strony